Sternicy gmin ze starostą o przyszłości powiatu

O niepokojącej sytuacji w związku z zapowiedzią rządu o likwidacji kopalni w Brzeszczach, a także o zacieśnieniu współpracy w zakresie wspólnych inwestycji dyskutowali ze starostą oświęcimskim Zbigniewem Starcem włodarze miast i gmin naszego powiatu, wśród nich wójt Albert Bartosz ...

O niepokojącej sytuacji w związku z zapowiedzią rządu o likwidacji kopalni w Brzeszczach, a także o zacieśnieniu współpracy w zakresie wspólnych inwestycji dyskutowali ze starostą oświęcimskim Zbigniewem Starcem włodarze miast i gmin naszego powiatu, wśród nich wójt Albert Bartosz.

Do spotkania doszło 12 stycznia. – Chcielibyśmy aby wszyscy, którzy są zaangażowani w pracę samorządową mieli pełną wiedzę na temat inwestycji, które zaplanowaliśmy wspólnie z gminami – zaznaczył na początku spotkania starosta Zbigniew Starzec, przyznając że ma świadomość, iż potrzeby w każdej z gmin powiatu oświęcimskiego są duże.

– Staramy się proporcjonalnie dzielić środki, jakimi dysponujemy i kładziemy nacisk na to, by wspólnie z wójtami i burmistrzami zaczynać inwestycje od spraw najważniejszych dla mieszkańców – dodał starosta, deklarując w imieniu zarząd powiatu pełną wolę współpracy i prosząc włodarzy o to samo zarówno w tym roku, jak i w latach kolejnych

Starosta wyraził nadzieję, iż włodarze mocniej niż dotąd będą angażować radnych powiatowych we wszystkie potrzeby gmin.

– Na wielu polach działamy wspólnie i to nie ulegnie zmianie. (...) Ważne, by potrzeby i sprawy pilne zgłaszać w pierwszym kwartale roku, tak abyśmy w drugiej połowie roku mogli konkretnie dzielić oszczędności, które uda nam się wypracować – zakończył Zbigniew Starzec.

W drugiej części spotkania poruszono temat restrukturyzacji Kompanii Węglowej w kontekście zamiaru likwidacji przez rząd czterech kopalni, w tym tej w Brzeszczach.

– Starosta Zbigniew Starzec zaprosił włodarzy gmin i wszystkie zainteresowane osoby na nadzwyczajną sesję Rady Powiatu w dniu 13 stycznia, podczas której radni podejmą rezolucję nie zgadzając się na zaproponowane przez rząd zmiany dotyczące wygaszenia KWK „Brzeszcze” w Brzeszczach – poinformowała Nikolina Magiera, rzeczniczka oświęcimskiego starostwa.