Strażacy z wiekową historią – relacja ze 100- lecia OSP Grojec

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Grojcu zaczęła się 15 grudnia 1912 r. od Stanisława Rzeszódki – pierwszego naczelnika, kierownika szkoły, jego zastępcy Stanisława Jarzyny, komendanta oddziału ratunkowego-  Józefa Noworyty oraz Józefa Chowańca, Franciszka Sporysza i Jana Żmudy. Stuletnie ramy czasowe na dzień 18 sierpnia 2012 roku, zamyka Paweł Walus- jako prezes i Krzysztof Ździebko – naczelnik, oraz dwudziestu jeden strażaków-ochotników, pięciu członków drużyny młodzieżowej i dwunastu członków honorowych.
A między nimi cały wiek działań o różnym nasileniu.

Obok okresów wzmożonej aktywności pożarniczej i społecznej OSP w Grojcu widać lata zastoju, stagnacji. Jedne są wynikiem dobrej organizacji wewnątrz jednostki, determinacją jej członków, dobrą passą na gospodarczej arenie kraju, gromady, gminy. Drugie wynikłe z wojen, niepokojów politycznych i ustrojowych, reform administracyjnych w państwie, powodowały chaos organizacyjny w jednostce, która borykała się z dotkliwymi brakami finansowymi, słabym wyposażeniem, a to wszystko przekładało się od razu na liczebność drużyny strażackiej, skład zarządu i jego działania.

Od czasu gdy utrzymanie straży pożarnych stało się zadaniem samorządu gminnego sytuacja, także w grojeckiej jednostce, zaczęła się systematycznie poprawiać. W nieźle zagospodarowanych pomieszczeniach strażnicy przy ulicy Głównej stanął wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny. Rosnąca ilość różnego rodzaju interwencji ratunkowych w sołectwie, gminie i poza nią, szła w parze z wyszkoleniem załogi, umiejętnościami. I wtedy nadszedł rok 2012 – rok jubileuszowy; sto lat działań i służby społecznej.

Dzień wielkich uroczystości jubileuszowych wyznaczono na 18 sierpnia. W sobotę do Grojca zjechało kilkadziesiąt delegacji okolicznych jednostek straży pożarnych z pocztami sztandarowymi, by wziąć udział w mszy intencyjnej o 14.30, a potem uczestniczyć w uroczystym apelu z okazji  jubileuszu.

Władze pożarnicze reprezentowali: przedstawiciel komendanta małopolskiego- mł. brygadier Marek Szklarski, z-ca komendanta powiatowego PSP w Oświęcimiu - mł. brygadier Henryk Jurecki, prezes zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Oświęcimiu- członek prezydium Zarz. Woj. ZOSP RP - dh Edmund Kalfas, dh. Adam Gawlik z oddziału PZ OSP RP, kapelan małopolskich strażaków ks. kpt. Władysław Kulig.

Na uroczystość przybyli zaproszeniu goście, a mianowicie: Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa, będąca jednocześnie  Prezesem Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP, posłowie na sejm RP Tadeusz Arkit i Dorota Niedziela oraz  Starosta Oświęcimski Józef Krawczyk. Obecny był przewodniczący Rady Gminy Oświęcim - Piotr Średniawski, radni z Grojca, sołtys i członkowie rady soleckiej, przedstawiciele lokalnych środowisk, właściciele zakładów pracy i firm, także z najbliższej okolicy oraz  powiatowych i gminnych instytucji oświaty, kultury i organizacji lokalnych.

Wszyscy goście mogli być świadkami doniosłego momentu nadania i przekazania nowego sztandaru jednostce OSP oraz udekorowania go w imieniu zasług jednostki- Złotym Znakiem  Związku OSP RP. W akcie poświęcenia sztandaru uczestniczył ks. Józef Zborek, i  sołtys Grojca Krzysztof Wolak- przewodniczący Komitetu Fundacji Sztandaru.

Ważnym momentem uroczystości było przekazanie jednostce nowego samochodu pożarniczego Iveco, którego dokonała Wójt Gminy – Małgorzata Grzywa, wręczając kluczyki i dowód rejestracyjny prezesowi OSP. Z rąk Wójt strażacy otrzymali również pamiątkowy puchar.

Kilkunastu strażaków zostało odznaczonych odznakami za zasługi dla pożarnictwa. Złoty medal otrzymał Tadeusz Niedziela; srebrny: Jan Goc, Mirosław Sulkiewicz, Wiesław Urbańczyk, Paweł Walus, Krzysztof Ździebko ; medal brązowy – Andrzej Gabryś, Kazimierz Jędrzejczyk, Jarosław Mrozik, Paweł Snażyk,  Marian Starzec.
Odznaką „Strażak Wzorowy” odznaczeni zostali: Zachariasz Gabryś, Paweł Urbańczyk, Damian Chowaniec, Łukasz Chowaniec, Jakub Stanik.
Orkiestra dęta z Polanki Wielkiej oprawiła jubileusz muzycznie. Na koniec kapelmistrz Jan Jarosz i tamburmajor Przemysław Ziaja z muzykami,  poprowadzili w rytmie marsza defiladę pocztów sztandarowych. Ulica Główna przed domem ludowym zmieniła się w barwną aleję honorowej parady strażackiej; szli  zatem ci którzy z własnej i nieprzymuszonej woli pragną nam służyć dzień po dniu… Było dumnie i dostojnie.

Z okazji 100.lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Grojcu zostało wydane opracowanie na temat historii tej jednostki. Autorem jest Wawrzyniec Mizgalski, mieszkaniec Grojca, pasjonat historii wsi, autor wielu podobnych opracowań; głównie dotyczących parafii. Na miejscu wielu gości i mieszkańców uwieczniło swą obecność w księdze pamiątkowej.

Oprac.Barbara Gasidło

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości: