Kultura i ekologia ponad granicami

Polsko-słowackie kontakty mają się coraz lepiej. Przynajmniej w relacjach między gminą Oświęcim a zaprzyjaźnionymi z nią Vavrečką i pobliską Lomną. 30 lipca w Urzędzie Gminy Oświęcim doszło do podpisania umowy o współpracy z tą drugą słowacką miejscowością ...

Polsko-słowackie kontakty mają się coraz lepiej. Przynajmniej w relacjach między gminą Oświęcim a zaprzyjaźnionymi z nią Vavrečką i pobliską Lomną. 30 lipca w Urzędzie Gminy Oświęcim doszło do podpisania umowy o współpracy z tą drugą słowacką miejscowością.

Zakres współpracy z Lomną obejmuje m.in. promowanie rozwiązań ekologicznych,  w tym wspierania działań na rzecz wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz tworzenie wspólnych projektów kulturalnych, na przykład na bazie osób starszych. W intensyfikacji obustronnych kontaktów mają pomóc fundusze unijne dostępne w ramach Euroregionu Beskidy.

Stosowną umowę podpisali Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa i Wójt Gminy Lomna Jozef Straka. W poniedziałkowym spotkaniu ze Słowakami z Lomnej oraz Vavrečki uczestniczyli Przewodniczący Rady Gminy Oświęcim Piotr Śreniawski i Zastępca Wójta Agata Wiśniowska.

Podobną umowę wójt Małgorzata Grzywa podpisała 19 lipca w Vavrečce z jej wójtem Ladislavem Šnapko.