Sporządzenie planu ogólnego gminy Oświęcim - ogłoszenie Wójta Gminy Oświęcim

Co to jest plan ogólny
Plan ogólny jest to obowiązkowy dokument obejmujący cały obszar gminy z wyłączeniem terenów zamkniętych innych niż ustalone przez ministra właściwego ds. transportu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gminy powinny sporządzić plany ogólne do 31 grudnia 2025 r., gdyż 1 stycznia 2026 r., z mocy ustawy, utraci moc obowiązujące Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Plan ogólny jest aktem prawa miejscowego – jego ustalenia będą uwzględniane przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Warunki zabudowy będą wydawane tylko na obszarach wskazanych w planie ogólnym. Poza tymi granicami takiej możliwości nie będzie.

Do planu ogólnego nie będzie można dodać terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową bez uzasadnienia. Reforma planowania przestrzennego wprowadziła obowiązek bilansowania wszystkich terenów w oparciu o aktualną i prognozowaną liczbę mieszkańców gminy.

Plan ogólny będzie w sposób jednoznaczny określał nie tylko, gdzie będzie można się budować, ale także jaki charakter będzie miała nowa zabudowa (w tym jej funkcja i podstawowe wskaźniki zagospodarowania). To właśnie ten dokument wskaże, czy na terenie twojej działki będą mogły powstać zabudowania.
Zawarte w planie ogólnym podstawowe ustalenia urbanistyczne pozwolą na zrównoważony i harmonijny rozwój gminy.
Gmina Oświęcim przystąpiła do sporządzenia planu ogólnego na sesji, która odbyła się 20 marca 2024 r.

Plan ogólny gminy będzie obowiązkowo zawierał zapisy dotyczące:
•    stref planistycznych (określenie sposobu zagospodarowania poszczególnych terenów),
•    gminnych standardów urbanistycznych (określenie intensywności, wysokości i powierzchni zabudowy oraz minimalnej powierzchni biologicznie czynnej).
Plan ogólny będzie dokumentem cyfrowym, w formie danych przestrzennych.

Wójt Gminy Oświęcim informuje o możliwości składania wniosków do planu ogólnego gminy Oświęcim. Wnioski do planu ogólnego należy składać na formularzu pisma, który określony został w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2509):
- formularz wniosku .pdf i .doc,
- instrukcja wypełnienia wniosku.

Wnioski należy składać w terminie od 25 lipca 2024 r. do 20 września 2024 r.
Rozpatrywane formalnie będą tylko wnioski złożone w wyznaczonym terminie i na wymaganym formularzu.
Uwaga! Składający wnioski nie otrzymają odpowiedzi informującej o sposobie ich rozpatrzenia. Z proponowanym sposobem rozpatrzenia wniosków będzie się można zapoznać po opracowaniu projektu planu ogólnego.