Wiadomości

Czwartek, 25 lipca 2013

Brzezinka - Przemoc domowa – niech się wstydzi sprawca, a nie ofiara


 

Przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie poświęcona była debata społeczna, która odbyła się 24 lipca w remizie OSP w Brzezince. Została zorganizowana w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej”. W roli ekspertów wystąpili m.in. przedstawiciele lokalnego wymiaru sprawiedliwości i GOPS-u.

 

Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu z/s w Grojcu Anna Chojnacka  przedstawili skalę problemu. Mówili o działaniach podejmowanych przez reprezentowane przez siebie instytucje na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Polegają one m.in. na wsparciu ofiar i skutecznym wyciąganiu konsekwencji wobec jej sprawców.

 

W minionym roku na terenie naszej gminy utworzono grupę wsparcia dla ofiar przemocy. Uczestniczyło w niej 13 kobiet. Gmina zapewniła mieszkanie chronione dla ofiar przemocy, ponadto przeprowadzono szeroko zakrojoną akcję informacyjno-uświadamiającą.

 

W 2012 r. z tytułu występowania przemocy domowej w naszej gminie pomocą objęto 45 rodzin, w tym 20 dzieci. W ramach działań podejmowanych w rodzinach dotkniętych przemocą, w ub. roku powołano 64 grupy robocze dla 34 rodzin.

 

Sędzia  Beata Świętek z Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Oświęcimiu oraz  prokurator Michał Rejman z Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu omówili ważne zagadnienia dotyczące postępowania w sprawach karnych, związanych ze ściganiem sprawców znęcania. Mówili też o problemie dotyczącym świadków przemocy, którzy niejednokrotnie boją się zeznawać tłumacząc się brakiem zaufania do wymiaru sprawiedliwości.

 

– Takie postępowanie świadków nie tylko nie pomaga, ale wręcz szkodzi, prowadząc do jeszcze większego osamotnienia ofiary w walce ze sprawcą, który w swym działaniu czuje się coraz bardziej bezkarny – stwierdziła sędzia Beata Świętek.

 

Nadmieniła, że ofiarami przemocy padają nie tylko małżonkowie czy dzieci ze strony rodziców, ale również osoby starsze - ze strony swych dzieci bądź wnuków. W tych przypadkach również należy dołożyć wszelkich starań, by zgłaszając sprawę przerwać krąg przemocy.

 

W dalszej części debaty przedstawiciele sądu i prokuratury odpowiadali na pytania z sali. Obecni na sali zastępca wójta gminy Oświęcim Agata Wiśniowska oraz sołtys Brzezinki Andrzej Ryszka  zgodnie stwierdzili, że podejmowane przez instytucje działania na rzecz walki z przemocą wobec członka rodziny są niezwykle ważne. Podkreśli że wiele w zakresie skutecznej walki z przemocą zależy od postawy lokalnej społeczności.

 

O aktywną postawę mieszkańców prosił także prowadzący debatę mł. insp. Adam Sowa, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu. Stwierdził, że aby spróbować pomóc rodzinie dotkniętej przemocą wystarczy wesprzeć ofiarę i powiadomić odpowiednią instytucję, która podejmie dalsze działania.

  

– Należy również pamiętać, że niejednokrotnie siłą sprawcy jest strach ofiary i obawa przed ujawnieniem przemocy – zauważył Adam Sowa. – Dlatego tak ważna jest stanowcza reakcja społeczności lokalnej i przełamanie stereotypów. Dzięki temu służby i instytucje powołane do walki z przemocą w rodzinie będą mogły bardziej skutecznie działać – dodał mł. insp.