Brzezinka - Gospodynie z Brzezinki świętowały podwójnie

50 lat temu założono w Brzezince Koło Gospodyń Wiejskich. Choć od tego czasu wiele dookoła się zmieniło, jedno wszak pozostało niezmienne – zapał pań tworzących to koło. Uroczystości jubileuszowe nieprzypadkowo zorganizowano 8 marca ...

50 lat temu założono w Brzezince Koło Gospodyń Wiejskich. Choć od tego czasu wiele dookoła się zmieniło, jedno wszak pozostało niezmienne – zapał pań tworzących to koło. Uroczystości jubileuszowe nieprzypadkowo zorganizowano 8 marca.

Impreza podsumowująca półwiecze kola odbyła się w sobotę, 8 marca, w gościnnych progach miejscowej remizy. Gości śpiewająco pozdrowiły „Brzezinianki”, czyli działający przy tutejszym KGW zespół folklorystyczny.

Licznie zgromadzonych przywitała Irena Krzemień, obecna przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Brzezince. Wyraźnie wzruszona podziękowała wszystkich zebranym za przybycie. Następnie goście wysłuchali bogatej w ciekawie wydarzenia historii koła.

W kulminacyjnym momencie na salę wjechał ogromny tort okraszony ognistymi dodatkami. Tort, trzeba przyznać, palce lizać.

Jubileuszową imprezę uświetniły występy artystyczne dzieci z pobliskiego przedszkola, młodzieży z miejscowej szkoły podstawowej, a także zespołu „Audiogirls”, na którym pieczę sprawuje Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim. Ogromne brawa zebrał także wspólny występ dziewcząt z „Brzeziniankami”, z muzycznym wsparciem Michała Buska, instruktora OKSiR-u.

W dalszej części uroczystości goście przekazali na ręce przewodniczącej koła upominki i kwiaty. Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa miała dla pań z Brzezinki nie lada prezent – lśniący nowością akordeon, z którego najbardziej ucieszył się… miejscowy akordeonista, Edward Syrek.

Zarówno pani wójt, jej zastępca - Agata Wiśniowska, a także pozostali goście, wśród nich m.in. przewodniczący rady gminy Piotr Śreniawski, radni Agata Dybczak i Jacek Waliczek, ksiądz Artur Buczek z miejscowej parafii, dyrektor OKSiR-u Jadwiga Szczerbowska życzyli gospodyniom z Brzezinki kolejnych udanych lat działalności na rzecz lokalnej społeczności.

Warto przy tej okazji nadmienić, iż rozpiętość wiekowa tutejszego KGW jest imponująca. Najmłodsza gospodyni liczy sobie ledwie 9 wiosen, z kolei najstarsza z pań akurat 8 marca obchodziła 80. urodziny!

O paniach z miejscowego koła pamiętał także sołtys Brzezinki Andrzej Ryszka. W imieniu rady sołeckiej przekazał KGW bon o wartości 1500 zł z przeznaczeniem na cele statutowe tej organizacji. Jakby i tego było mało, wraz z obecnym na sali Józefem Koziołem, przewodniczącym Stowarzyszenia Poszkodowanych przez III Rzeszę wręczył w Dniu Kobiet wszystkim paniom kwiaty.

Jubileusz półwiecza koła stał się znakomitą okazją, by uhonorować osoby, dzięki którym tutejsze KGW przez minione lata mogło prężnie się rozwijać. Podczas wręczania dyplomów, medali i okolicznościowych statuetek nie obyło się bez wzruszeń i miłych wspomnień.

***

Początki historii Koła Gospodyń Wiejskich w Brzezince sięgają marca 1964 r. Powstało ono wysiłkiem Władysława Sękowskiego i Izabelli Krzemień.

W składzie pierwszego zarządu znalazły się: Agnieszka Dziubek (przewodnicząca), Maria Miłkowska (zastępca przewodniczącej), Cecylia Czarnik (skarbnik), Maria Wrona (sekretarz), Eugenia Gałgan i Izabella Krzemień (członkinie zarządu).

Panie tworzące wówczas organizację, ograniczone istniejącymi barierami społeczno-gospodarczymi, rozbudowywały KGW w formie wspólnotowych kursów pieczenia i gotowania, kroju i szycia, wyszywania i dziergania. Poszerzały wiedzę w zakresie rolnictwa, hodowli i uprawy roślin. Włączały się w organizowane wówczas czyny społeczne. Inicjowały życie kulturalne wsi. Zapoczątkowały też współpracę z młodzieżą szkolną.