Brzezinka - Niezwyczajna opowieść o pewnej wiosce i jej mieszkańcach

– Długo wahałem się, czy odpowiedzieć pozytywnie na przedłożoną mi propozycję napisania książki o swojej rodzinnej miejscowości – mówi Jan Tobiasz, autor książki „Brzezinka - opowieść o wiosce i ludziach”. Premiera publikacji, którą wydał Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim odbyła się 22 maja w remizie OSP w Brzezince ...

– Długo wahałem się, czy odpowiedzieć pozytywnie na przedłożoną mi propozycję napisania książki o swojej rodzinnej miejscowości – mówi Jan Tobiasz, autor książki „Brzezinka - opowieść o wiosce i ludziach”. Premiera publikacji, którą wydał Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim odbyła się 22 maja w remizie OSP w Brzezince.

Spotkanie z autorem książki o Brzezince prowadziła dyrektor OKSiR-u Jadwiga Szczerbowska. Nie obyło się bez pytań o to, kto zainspirował go do napisania tej książki, sposobów dotarcia do prywatnych zdjęć i relacji, reakcji znajomych po oddaniu publikacji do druku.

Jan Tobiasz to postać znana i szanowana. Mieszkaniec Oświęcimia, który swoje korzenie ma w Brzezince. Aktywnie działał na rzecz odzyskania przez poszkodowanych należnych im odszkodowań za utracone mienie, pełniąc funkcję sekretarza w Stowarzyszeniu Poszkodowanych przez III Rzeszę na rzecz Budowy Obozu KL Auschwitz-Birkenau.

Na popołudniowe spotkanie w środę 22 maja przybyło kilkadziesiąt osób, bynajmniej nie tylko z Brzezinki. Z zaciekawieniem słuchali słów Jana Tobiasza o genezie powstania tej książki. Publikacji dużej wagi i formatu, w znaczeniu zarówno dosłownym, jak i metaforycznym.

– Z jednej strony wydawało mi się czymś zasadnym, by książkę o Brzezince napisał ktoś, kto się tu urodził i przez długie lata nie tracił kontaktu z tą miejscowością – wyznał autor. – Z drugiej zaś strony zdawałem sobie sprawę, że mając tutaj swe korzenie, znając od środka wiele tutejszych spraw, problemów i ludzi mogę mieć do niektórych zdarzeń subiektywny stosunek – dodał.

Na szczęście pan Jan postanowił się zmierzyć z tym „problemem”. I chwała mu za to, bo mieszkańcy Brzezinki, jak i wszyscy interesujący się historią tej wsi, znajdą na łamach tej książki wiele ciekawych i przydatnych informacji.

– Po około dwóch latach pisania powstała książka, w podtytule której czytamy, że jest to „opowieść o wiosce i ludziach”. I tak też należy ją traktować – podkreśla Jan Tobiasz. – Nie pretenduje ona do miana monografii, gdyż świadomie nie zostały w niej umieszczone niektóre źródła i pewne dane, które by pozwalały ją tak nazywać – zastrzega autor.

Publikacja Jana Tobiasza w szeroki sposób opisuje dzieje miejscowości na przestrzeni od zarania po współczesność. Prezentuje sylwetki osób, które w szczególny sposób zasłużyły się dla tego sołectwa. Walor poznawczy tej książki polega przede wszystkim na „niepodręcznikowym” podejściu do historii Brzezinki.

– Z radością witam pojawienie się tej książki. Traktuję ją jako świadectwo siły i chęci przetrwania miejscowej społeczności, jako świadectwo solidnej i efektywnej pracy mieszkańców Brzezinki i jako pozytywną przesłankę na przyszłość dla nas wszystkich – powiedziała wójt Małgorzata Grzywa.

W imieniu gminy Oświęcim pani wójt złożyła wyrazy szacunku i podziękowania tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej ważnej i pouczającej książki.

– Mam nadzieję, że ta książka posłuży innym za bodziec i impuls do dalszych badań i nowych opracowań na temat naszej wioski i ludzi z nią związanych – podsumował Jan Tobiasz.

Wydanie i promocja książki pt. „Brzezinka - opowieść o wiosce i ludziach” zostały dofinansowane ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koszty związane z powstaniem tej pozycji wyniosły blisko 32 tys. zł.