Jak skanalizować Brzezinkę?

Koszty skanalizowania Brzezinki oszacowano na ok. 35 milionów złotych. Gmina Oświęcim, której roczny budżet to ok. 50 milionów, nie jest w stanie sama sfinansować tak ogromnego zadania. Żeby je zrealizować, konieczne jest zdobycie zewnętrznych środków. Zmierzające do tego działania muszą być odpowiednio zaplanowane i skoordynowane. Ich kierunek określa uchwała przyjęta przez Radę Gminy na wrześniowej sesji.

Uchwała w sprawie wydania opinii do projektu planu aglomeracji przedłożonego przez Sejmik Województwa Małopolskiego jest elementem procedury wyłączenia sołectwa Brzezinka z tzw. aglomeracji oświęcimskiej. (Warto zauważyć, że termin "aglomeracja" odnosi się w tej sytuacji tylko do Prawa wodnego, a nie ma związku z urbanistyką.) Dzięki temu Gmina będzie mogła starać się o dofinansowanie budowy kanalizacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jego wysokość to "zaledwie" 2 mln zł. Jednak jeśli uwzględnić środki z gminnego budżetu i zaplanowaną na przyszły rok budowę sieci kanalizacji w ramach remontu dróg, to okaże się, że zsumowane środki na kanalizację w Brzezince już w przyszłym roku wyniosą ponad 5,5 mln zł.


Zdaniem władz samorządowych wprawdzie potrzeby pozostają dużo większe, ale podłączanie do sieci etapami, ulica po ulicy, to w tej chwili najpewniejsza koncepcja i najskuteczniejsza taktyka. Niezależnie od tego Gmina zabiega o pozyskanie środków z rezerwy budżetu państwa. Na razie nie ma jeszcze odpowiedzi na złożony w tej sprawie wniosek.


Alternatywą dla realizowanego scenariusza było pozostawienie Brzezinki w granicach aglomeracji oświęcimskiej. Zdaniem zwolenników tego rozwiązania pozwalałoby to ubiegać się o dofinansowanie budowy kanalizacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w 85 procentach (podczas gdy środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich to niecałe 64%). Kryteria były jednak nie do spełnienia. Ludność Brzezinki nie jest "wystarczająco skoncentrowana" (wskaźnik RLM wynosi 103, a taka inwestycja jest ekonomicznie uzasadniona przy 120 RLM na 1 km sieci). Rzecznicy pozostania w aglomeracji wskazywali, że obliczenia nie obejmują zwiedzających były obóz Birkenau, a jest ich rocznie ponad półtora miliona. Jednak stosowne wytyczne jasno precyzują, że można wziąć pod uwagę tylko turystów, którzy nocują w danej miejscowości.


To niestety nie jedyna przeszkoda. Warunkiem dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko jest realizacja określonych norm przez odbiorcę, a Miejsko-Przemysłowa Oczyszczalnia Ścieków w Oświęcimiu ich nie spełnia. Planowana jest modernizacja tego przedsiębiorstwa, jednak ona także wymaga dofinansowania z innych źródeł. W związku z tym przeważa krytyczny sceptycyzm, oparty na przekonaniu, że to już nie będzie spełnianie kolejnych warunków, ale "myślenie życzeniowe".


Konsultacje i analizy w sprawie kanalizowania Brzezinki trwają od dawna. W efekcie udało się wypracować zgodne stanowisko - sołtys Andrzej Ryszka przychylił się do koncepcji wójta Alberta Bartosza, zgodnie z którą Brzezinka powinna opuścić aglomerację oświęcimską. Po zatwierdzeniu tej zmiany przez Sejmik Województwa Małopolskiego Gmina Oświęcim będzie mogła jeszcze w tym roku wystąpić o dofinansowanie sieci kanalizacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.